Translate

czwartek, 25 października 2012

Kurkuma - czyli szafran indyjski


Czy wiesz, że złocista, rozgrzewająca kurkuma to nie tylko wspaniały smak Twoich potraw ale przede wszystkim źródło zdrowia dla Twojego organizmu?





Kurkuma (Curcuma longa,) – czyli ostryż długi - powszechnie stosowana jest jako przyprawa oraz jako barwnik spożywczy i do zdobienia ciała. Jej wspaniały, nasycony musztardowy kolor odzwierciedla właściwości kurkumy. Działa ona lekko rozgrzewająco - w kuchni 5 przemian jest związana z żywiołem Ognia (smak gorzki), wpływając na pobudzenie procesów trawiennych i zwiększając ilość energii w obrębie narządów trawiennych. W chińskiej medycynie  kurkuma służy do ożywienia Qi (siła życiowa) i przynosi ulgę w schorzeniach i napięciach w obrębie klatki piersiowej, brzucha oraz zmniejsza dolegliwości związane z okresem.

Od wieków stosuje się kurkumę w systemach leczniczych Chin i Indii – przede wszystkim jako środek przeciwzapalny. Pochodzi z tropikalnej Azji Południowej, do Europy została sprowadzona w mniej więcej XIII w.

Podstawowym składnikiem kurkumy o właściwościach leczniczych jest kurkumina czyli żółto-pomarańczowy barwnik. Udowodniono, że kurkumina może wpływać pozytywnie na leczenie aż ponad 580 chorób mając przede wszystkim działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i przeciwutleniające.





Pozytywne działanie kurkumy dla zdrowia

Licznie prowadzone nad kurkumą i jej właściwościami badania pokazują że kurkumina:
-          posiada silne działanie przeciwzapalne - podobne do leków przeciwzapalnych takich, jak np fenylobutazon, hydrokortyzon czy ibuprofen. Jednak w przeciwieństwie do leków, których stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi, kurkumina nie posiada właściwości toksycznych. Przeciwzapalne działanie kurkuminy objawia się szczególnie pozytywnie w chorobach zapalnych jelit, stawów a także innych ogólnoustrojowych o podłożu zapalnym.
-          zwiększa czynność detoksyzacyjną wątroby
-          zapobiega utlenianiu cholesterolu w organizmie co hamuje rozwój takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca czy chorób serca.
-          ogranicza wzrost komórek raka i przerzutów (wykonano szereg badań w odniesieniu do raka piersi, prostaty, płuc i jelita grubego) Opisano kilka mechanizmów działania przeciwnowotworowego kurkuminy – m.in. hamowanie proliferacji komórek nowotworowych, hamowanie przerzutów, apoptozy, zwalczanie zapalenia
-          chroni przed chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

A co na kurkumę powie nasza skóra?
W odniesieniu do skóry kurkumina ma działanie przeciwzapalne, antyalergiczne i przeciwutleniające. 
Wspomaga leczenie chorób skóry o podłożu zapalnym – sprawdza się przy łuszczycy, stanach trądzikowych i łojotokowych. 
Naturalnie reguluje wydzielanie łoju, pobudza syntezę kolagenu jak również chroni kolagen już istniejący. Poprawia elastyczność, wzmacnia i regeneruje skórę, dzięki czemu znajduje zastosowanie w terapiach dla skór dojrzałych. Doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku różowatego.

Kurkuminę stosuje się u dzieci - w pieluszkowym zapaleniu skóry a także na egzemy – jak olejek eteryczny wymieszany w odpowiednich proporcjach np. z olejem z jojoby.

Olejek eteryczny z kurkumy
Choć mało znany u nas ma świetne właściwości zbliżone do samej kurkumy – łagodzi ból i stany zapalne, jest silnym antyutleniaczem i wymiataczem wolnych rodników, delikatnie oczyszcza jelita i wątrobę.
Pamiętaj – żeby stosować olejki musisz być na 100% pewny/a jego pochodzenia, jakości i czystości.


Przepisów kilka :)


Herbatka z kurkumy
Zagrzej litr wody, dodaj łyżeczkę kurkumy i gotuj na mniejszym ogniu przez około 10 minut. Następnie możesz dodać do smaku miód i / lub cytryny do smaku. Jeśli chcesz możesz zmieszać kurkumę z imbirem i cynamonem (mniej więcej po 1/3 łyżeczki każdej z przypraw) Do tej kompozycji dobrze dopasuje się także tymianek. Herbatka pita codziennie wspaniale wzmocni Twoje ciało i będzie zapobiegać nie tylko przeziębieniom ale i innym chorobom. 


Maseczka detoksyzująca 
Zmieszaj niewielką ilość jogurtu naturalnego – ze 2-3 łyżeczki ze szczyptą kurkumy. Możesz dodać nieco zmiksowanej dyni lub avocado oraz ze 2 krople olejku pomarańczowego
Wymieszaj dobrze składniki.
Nałóż miksturę na dobrze oczyszczoną skórę twarzy (może być też na szyję i dekolt)
Po 15-20 minutach przemyj delikatnie letnią wodą.
Sprawdzi się zarówno dla cery suchej (szczególnie gdy dodasz avocado) jak też tłustej (bardziej wersja z dynią)

Nalewka kurkuminowa
Przepis pochodzi ze strony: http://naciepoizimno.blogspot.com/
Składniki:
2/3szklanki kurkumy
1 szklanka spirytusu
1 szklanka soku z grejfrutów czerwonych
Pokrojone drobno skórki z grejpfrutów (z białą skórą)
Czubata łyżka świeżo zmielonego pieprzu czarnego
½ szklanki miodu lipowego

Wszystkie składniki mieszamy w słoju litrowym. Odstawiamy w ciemne miejsce na minimum tydzień. Po tygodniu zlewamy do butelki starając się pozostawić w słoiku osad, który następnie zalewamy wytrawnym lub półsłodkim winem białym (1 szklanka) na 3 dni. Po tym czasie przelewamy kurkumowe wino do butelki z pierwszym wyciągiem. Na tym etapie możemy sprawdzić słodkość i ewentualnie dosłodzić.
Nalewka nabiera smaku -  w miarę upływu czasu jest coraz smaczniejsza.Pijemy 2 lub 3x dziennie po 20 - 30 ml
Czemu nalewka? Kurkuma jest gorzej rozpuszczalna w wodzie - zdecydowanie lepiej służy jej alkohol i tłuszcze. 


Uwagi: ponieważ surowa kurkuma ma ograniczoną wchłanialność dobrze mieszać ją w proporcji 1:1 z pieprzem czarnym, który zawiera piperynę – składnik ułatwiający absorpcję kurkuminy w organizmie

Staraj się używać w kuchni i w swoim domowym "salonie piękności"składniki organiczne, świeże. Dbaj o siebie i swoje zdrowie.

Enjoy!

Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw kurkumy w spa - zapraszam serdecznie na Rytuał Harmony Spa - detoksyzujący, ujędrniający i głęboko odprężający! I oczywiście w 100% naturalny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz