Translate

czwartek, 7 marca 2013

Moc zdrowych narodzin


Narodziny z perspektywy dorosłej osoby wydają nam się mało istotne i tak odległe, że aż nierealne.

Czy świadomość tego jak wyglądały nasze narodziny jest ważna dla naszego dalszego życia?

Umysł świadomy małego dziecka/płodu nie jest jeszcze zdolny do rozróżniania i weryfikacji tego co prawdziwe/nieprawdziwe, dobre/złe. Dziecko przyjmuje wszystko co napotyka za rzeczywistość nie podlegającą ocenie.
Tak właśnie rejestruje wszelkie wydarzenia z wczesnego życia podświadomość dziecka.
Co więcej – raz zarejestrowany w podświadomości pogląd/przekonanie i towarzyszące mu emocje pozostają w ciele niczym kotwica.

„Statek”, jakim jesteśmy nie ruszy na pełne morze dopóki nie uwolnimy negatywnych wzorców. Będą one kierowały naszym życiem - możemy to nazywać przypadkiem, złym losem, przeznaczeniem lecz nie ma tu żadnej magii. To nasze ciało i umysł dążą do zrealizowania zapamiętanych wzorców doświadczeń.

Jeśli – na przykład – jesteś kobietą a od momentu poczęcia rodzice oczekiwali syna, to silne pragnienie Twoich rodziców sprawi, że w życiu dorosłym będziesz miała problem z akceptacją siebie jako kobiety i możesz dążyć do funkcjonowania w obrębie męskich wzorców pracy, rodzinnych etc.

Negatywne wzorce mogą powstać na skutek:
- odrzucania dziecka od momentu poczęcia
- stresu matki/ojca w czasie trwania ciąży – dotyczy to zarówno stresów niezwiązanych z dzieckiem (praca, zdrowie etc) jak też dotyczących samego dziecka, jego zdrowia, przyszłości, porodu etc
- konfliktów pomiędzy rodzicami
- trudnych psychicznych i fizycznych wydarzeń w czasie trwania ciąży (depresja, urazy, choroby ciążowe)
- trudnego porodu (przedwczesny poród, wspomagany medycznie – oksytocyna, kleszcze, poród próżniowy, stres, nieprzychylny personel, nieprawidłowe ułożenie dziecka, cesarskie cięcie, owinięcie pępowiną etc)
- problemów z bliskim rodzicielstwem, depresji poporodowej matki
- braku naturalnego karmienia

Pierwsze pozytywne emocje wspierają zaś Twoje prawdziwe ja – będą to np:
- miłość rodziców okazywana dziecku przez okres ciąży,
- spokojne bicie serca matki,
- łagodne, prawidłowe przyjście na świat,
- ssanie matczynej piersi
- bliski kontakt w pierwszym okresie życia z matką i ojcem
- równowaga i miłość w rodzinie
- wspólna odpowiedzialność rodziców za Twoje życie, wychowanie, emocje

Pozytywne wzorce, budują w nas poczucie wewnętrznego spokoju, bezpieczeństwa i poczucie, że „wylądowaliśmy” na ziemi wyczekani, potrzebni i kochani.
Nasze „istnienie” jest święte, przepełnione miłością i szacunkiem. Nie musimy w dorosłym życiu zatem robić nic aby nas kochano - czujemy się wolni i żyjemy dla własnej radości i przyjemności. Realizujemy swoje pasje, marzenia szanując i nie raniąc przy tym innych ludzi. Wszystko jest w nas samych.

Mówiąc w skrócie – pozytywne doświadczenia budują wrażenie pełni, negatywne braku.  Negatywne wzorce w podświadomości sprawiają, że dążymy do ciągłego ulepszania siebie i innych, kontroli, perfekcjonizmu, agresji bądź nadmiernej uległości. Podejmowanie decyzji czy nowych wyzwań staje się trudne przez paraliżujący lęk przed porażką, odrzuceniem, wyśmianiem, niezrozumieniem. Paradoksalnie – mając takie wzorce w podświadomości, nieświadomie je realizujemy. Choć nasza świadomość, niekoniecznie się z tym zgadza. Cóż – wszyscy w głębi duszy pragniemy pełni i szczęścia.

Praca terapeutyczna

Praca terapeutyczna wg ujęcia osteopatycznego (terapia czaszkowo-krzyżowa) to poszukiwanie zdrowia. Jej wymiar staje się pełny i głęboki, gdy weźmiemy pod uwagę okres przed przyjściem na świat i narodziny.

„Spojrzenie na ważne wydarzenia w życiu zarodka i płodu pomaga nam w zrozumieniu schematów energetycznych niemowlęcia, dziecka i człowieka dorosłego „

Znaczenie tutaj mają zarówno przebieg samej ciąży, środowisko w jakim kształtuje się nowe życie, przebieg porodu (widziany oczami matki i dziecka) ale też proces zapłodnienia czy implantacji zarodka. Pod uwagę należy brać zarówno urazy psychiczne, emocjonalne jak też czysto fizyczne – które w miarę dorastania człowieka utrudniają w coraz większym stopniu osiągniecie stanu wewnętrznej harmonii i równowagi.
Dla przykładu - niewielkie urazy w obrębie głowy, subtelne przesunięcia, rotacje kości na skutek np zbyt szybkiego porodu czy podania oksytocyny będą przekładały się nie tylko na funkcjonowanie całego układu kostno-mięśniowo-powięziowego ale będą też zaburzały funkcjonowanie układu nerwowego, przysadki, szyszynki a tym samym wpływały na stan zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Terapia czaszkowa posiada moc uwalniania wszelkich negatywnych wzorców w ciele człowieka. Sesje terapeutyczne sprawiają, że odradza się zdrowie, naturalny potencjał człowieka oraz integracja ciała i ducha.
W czasie pracy tck terapeuta jest w stanie pracować z różnymi aspektami życia płodowego człowieka, łącznie z pracą na tzw 3 listkach zarodkowych z których kształtowało się ciało (ekto-, endo- i mezoderma).

Zaburzenia rozwojowe,  które pojawiają się w obrębie któregokolwiek z listków zarodkowych mają przełożenie na całe późniejsze życie. W skrócie można powiedzieć, że zrównoważona warstwa endodermy daje poczucie harmonii, scentrowania poprzez głęboki kontakt z częścią brzuszną ciała i oddechem. Mezodermy – uziemienie ciała wynikające ze sprawnego układu mięśniowego, wolnego od napięć. Ektodermy – prawidłowy kontakt człowieka z otoczeniem poprzez zmysły, układ nerwowy, powłoki ciała etc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz