Translate

poniedziałek, 18 marca 2013

Metamorficzny Masaż Stóp

,,Widziałem zauważalne zmiany, które zachodziły w pacjentach ogólnie uznawanych przez lekarzy jako nieuleczalnie chorych, w szczególności w dziedzinie zdrowia psychicznego” * Dr. R.Durant, Heatherleay Educational Unit o masażu metamorficznym.

Ta delikatna a jednocześnie silnie transformująca technika wywodzi się z refleksoterapii. Jej twórcą był Robert St. John - naturopata. John w trakcie swojej praktyki refleksologicznej odkrył, że choć praca na punktach całej stopy jest powszechnie uznana i skuteczna to praca tylko na linii kręgosłupa (umieszczonej na wewnętrznej krawędzi stopy) przynosi nie tylko takie same efekty ale też jest prostsza  Co więcej metoda ta przynosi nie tylko poprawę zdrowia fizycznego lecz jest korzystna także dla psychiki człowieka.

Po latach pracy nad terapią metamorficzną jasnym się stało, że na mapę punktów fizycznych nałożona jest mapa cech psychicznych. Co za tym idzie metoda metamorficzna pozwala na przeprowadzanie głębokiej, holistycznej terapii, w trakcie której dążymy do przekształcania i uwalniania blokad w obrębie ciała, ducha i psychiki.

http://www.positivehealth.com/article/bodywork/the-metamorphic-technique-and-the-universal-principles
Założenia terapii morfologicznej wg Roberta Johna:

Zasada Matki
Tzw „zasada matki” umiejscowiona jest na pięcie. Symbolizuje poród (najbardziej aktywny udział matki)
Nierównowaga w obrębie zasady matki (fizycznie są to obszary w ciele takie jak kość krzyżowa i cały obszar tzw sakralny) to problemy w relacjach z matką lub z wyrażaniem emocji, uczuć z tą zasadą związanych, takich jak: troska, empatia, miłość. Problemy te są dwubiegunowe – z jednej strony nie umiemy ludzi obdarzać „matczynymi” uczuciami ale także nie umiemy ich przyjmować (także od samych siebie) „To również odzwierciedla naszą zdolność do bycia w otaczającej rzeczywistości, bycia ugruntowanym, uziemionym”*

Zasada Ojca
Znajduje się w strefie dużego palca. Symbolizuje poczęcie (najbardziej aktywny udział ojca). Blokady w obrębie zasady ojca najczęściej mają odzwierciedlenie w trudnych relacjach z ojcem lub bardziej ogólnie – w problemach z uznaniem zewnętrznych autorytetów ojcowskich cech, wyrażaniem wewnętrznego autorytetu, poczuciem swojego miejsca na ziemi, wizji życia i jej realizowaniu.


Okres płodowy
Pomiędzy zasadami – wzdłuż linii kręgosłupa, która biegnie po wewnętrznej krawędzi stopy znajduje się pamięć okresu płodowego człowieka – tych 9 miesięcy spędzonych w łonie matki.
Praca nad tym okresem jest w rzeczywistości pracą na strukturach psychicznych, emocjonalnych i fizycznych i co ważne – czasowych.

O negatywnych, wzorcach które mogły się pojawić w tym okresie możesz przeczytać tutaj. Mówiąc w skrócie – problemy, z którymi często borykamy się w życiu dorosłym to zapamiętane przez naszą podświadomość wydarzenia i towarzyszące im emocje właśnie z tych pierwszych okresów naszego rozwoju. Łatwo się domyślić, że są one zazwyczaj zupełnie nieuświadomione – często towarzyszy nam lęk, strach, poczucie odrzucenia, bezsilności, wycofania – nie wiemy jednak skąd one pochodzą. Wiemy, że są głębokie i przekładają się na całe nasze życie, w każdym jego wymiarze. Często niemoc w życiu, to wynik nieprawidłowego porodu, którego jednym z ważniejszych celów, prócz ofiarowania światu nowego istnienia, jest wyposażenie nas w poczucie niezłomności, odwagi i wewnętrznej siły.


Praktyka metamorficzna jest kontynuowana i promowana na całym świecie od lat siedemdziesiątych.

Dla kogo jest terapia metamorficzna:

Dzieci i kobiety w ciąży
- przygotowanie przyszłej mamy do porodu
- poporodowa praca ze zdrowym dzieckiem i matką/ zniesienie trudów porodu, integracja, relaks
- poporodowa praca z chorym dzieckiem, lub po trudnym porodzie – uwolnienie, transformacja, praca terapeutyczna

Dorośli
- praca z dorosłymi w celu uwolnienia traum z okresu płodowego/poczęcia/porodu
- rozwój osobisty (praca w wewnętrznym dzieckiem, praca z zasadą ojca/matki)

* cyt. Marianne Tuor-Neuhaus, dyplomowana trenerka Techniki Metamorficznej


"Bądź sobą, szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim" J.Korczak
2 komentarze:

  1. Po masażu stóp poprawia się całe nasze samopoczucie. Warto zamiast ręcznego masażu, korzystać z urządzeń(...) które zapewniają bardzo miła odmianę od ręcznego masażu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Postawiłam ma Thaisun https://thaisun.pl/ i nie żałuję – świetne masażystki.

    OdpowiedzUsuń